TinerE+SC

Termen de înscriere
09 . 01 . 2023
Perioada
26 Ianuarie 2023 - 30 Ianuarie 2023
Loc desfăşurare
Jud. Bucuresti, București, se va anunța ulterior înscrierii
Organizator
ANPCDEFP
Responsabil(i):
Tip eveniment
Curs
Înscriere la eveniment
Termenul de înscriere la eveniment a expirat.
2496 Vizualizări

Ești genul de organzație de tineret sau tânăr(ă) cu zvâc și chef de mișcat lucrurile în comunitate cu și pentru tineri? Atunci... avem o ofertă specială pentru tine!

Acum ai în același eveniment posibilitatea să descoperi ce are de oferit fiecare din finanțările de tineret pentru:

Aici beneficiezi ghidaj pentru a înțelege care ar fi cea care te prinde cel mai bine, suport pentru a scrie un proiect relevant, posibilitatea de testa câteva metode active pe care să le folosești în proiecte și coaching post-eveniment pentru a încheia procesul cu cap și coadă. Toate acestea în echipă (puteți fii doi membri ai aceleiași echipe de proiect)

Evenimentul de formare conține următoarele module:

  • 27 ianuarie: zi de intro, prezentarea tipurilor de proiecte, analiză de nevoi și suport pentru alegerea tipului de proiect cel mai potrivit
  • 28-29 ianuarie: curs de formare pentru scrierea de proiecte (se va lucra în paralel pentru fiecare tip de proiect din cele descrise de mai sus în baza alegerii din prima zi)
  • coaching online post-eveniment pentru finalizarea scrierii proiectului (în primele două săptămâni ale lunii februarie)

Cazare se va asigura pentru cei care vin din afara comunității din seara zilei de 26 ianuarie până în dimineața zilei de 30 ianuarie, iar mesele vor fi asigurate pentru toți participanții. Transportul nu se acoperă și reprezintă co-finanțarea participanților. 

Evenimentul va fi organizat respectând normele de sănătate publică conform recomandărilor și deciziilor autorităților cu competențe în domeniu.

ce NU este TINERE+SC

Locul în care alții vor scrie proiectul pentru tine. Vei primi feedback și suport constant, dar activitatea efectivă de scriere este responsabilitatea ta.

O garanție că vei avea un proiect aprobat. În schimb este spațiu în care poți scrie într-un mediu prietenos și eficient o propunere de proiect cu ghidaj din partea unor oameni cu experiență.

Un curs general de formare pentru scriere de proiecte, ci un eveniment aplicat dedicat DOAR celor care vor să depună proiecte pe bune la 4 octombrie.

pentru CINE este TINERE+SC

Pentru tine dacă reprezinți o organizație sau instituție care lucrează direct cu tineri sau un grup informal  tineri care intenționează să depună un proiect la următorul termen limită și să înțeleagă mai bine care ar fi tipul de proiect cel mai potrivit.

Pentru a crește capacitatea echipelor de proiect de a lucra aplicat, te încurajăm să te înscri în echipă alături de o a doua persoană altături de care lucrezi pentru elaborarea candidaturii (se vor aproba maxim 2 persoane per echipă). ATENȚIE și cea de a doua persoană va trebui să se înscrie la eveniment.
Totodată este important să aveți o idee clară legată de proiectul pe care doriți să îl dezvoltați. Acest lucru va aduce un plus valoare proiectării inițiativei pe care vreți să o aveți în comunitate și veți putea lucra împreună în acest sens.

Număr estimativ de participanți: 60
Evenimentul se va organiza cu condiția participării a minim 30 de participanți.

Care sunt criteriile de eligibilitate și selecție?

Criteriile de eligibilitate:

  • candidatul fie este reprezentant al unei organizații de tineret, fie este reprezentant al unui grup informal de tineri și are minim 13 ani și maxim 30 de ani (persoanele sub 18 ani nu pot participa decât însoțiți de o a doua persoană peste 18 ani din același grup);
  • formularul este trimis până la termenul limită;
  • formularul de candidatură este completat corespunzător la toate secțiunile obligatorii;
  • candidatul îşi asumă declaraţia pe proprie răspundere (se găseşte la ultimul punct din formularul de candidatură pentru acest atelier);
  • candidatul se înscrie în nume personal (nu vor fi acceptate candidaturile făcute prin intermediul contului online al altei persoane sau al asociației).

Criterii de selecție:

  • justificarea motivației de a participa la curs;
  • justificarea motivației de a depune un proiect;
  • calitatea răspunsurilor din formularul de candidatură;
  • calitate propunerii de proiect;
  • maxim 2 persoane per organizație/grup informal (care vor lucra împreună la aceeași idee de proiect).

În cazul în care sunt înscrise mai mult de 2 persoane din partea aceleaiași organizații/ grup infomal, ANPCDEFP își rezervă dreptul de a limita acest număr participanți pentru a da ocazia cât mai multor beneficiari să participe.

Cadrul necesar pentru participarea la activitățile de coaching online:

  • asigură-te că verifici mailul în ziua anterioară începerii cursului, acolo vei primi și link-ul de înregistrare pentru platforma online și parola;
  • asigură-te că spațiul în care te vei afla în timpul sesiunilor este unul liniștit, fără zgomote sau împărțit cu alte persoane care au activități perturbatoare în același timp;
  • asigură-te că poți avea o conexiune optimă/ stabilă la internet;
  • asigură-te că poți aloca timpul corect pentru sesiuni. Chiar dacă este un atelier online, trebuie să fii prezent și activ pe platforma indicată în orele de atelier;
  • asigură-te că ai acces la aparatura indicată: laptop/ computer/tabletă, căști cu microfon + smartphone. În unele momente se va lucra în același timp pe laptop și smartphone, iar căștile asigură un spațiu fonic mai curat;
  • asigură-te că poți susține un comportament adecvat în timpul orelor online (ex: nu lucrăm alte sarcini online, nu facem alte activități în același timp).

Tipurile de platforme care se vor folosi: ZOOM, Padlet, Mentimeter. Persoanele selectate vor primi mai multe detalii cu privire la accesul pe platforme și detaliile tehnice.

Alte condiții și recomandări pentru participare

Nu vor fi aprobate candidaturile aflate în următoarele situații:

  • sunt identificate alte candidaturi identice cu acestea;
  • argumentarea și justificarea candidaturii sunt pentru un alt tip de atelier.

Recomandări:

  • De citit Ghidul Programului și Apelul național la propuneri pentru proiecte Erasmus+ (disponibile AICI) și Corpul European de Solidaritate (disponibile AICI);
  • De identificat nevoile grupului tău și ale comunității vizate de proiect;
  • De urmat instrucțiunile primite prin email de la formatori după ce ai fost selectat să participi la eveniment.

Rezultatele selecției vor fi publicate după finalizarea termenului limită în pagina evenimentului.

ATENȚIE
Evenimentul va fi organizat respectând normele de sănătate publică conform recomandărilor și deciziilor autorităților cu competențe în domeniu.

Ce costuri presupune?

Costurile pentru cazare, masă și formare sunt acoperitede ANPCEEFP. Costurile de transport nu sunt acoperite și reprezintă co-finanțarea participanților. 

Nu se percepe taxă de participare, iar costurile serviciile de formare și licențe pentru folosirea instrumentelor online sunt acoperite de ANPCDEFP - Agenția Națională pentru Programe Comunitare în Domeniul Educației și Formării Profesionale.

 

Regulamentul general pentru protecția datelor (GDPR).

Pentru asigurarea transparenței fondurilor folosite din bugetul Uniunii Europene participarea la acest atelier este condiționată de:
- Asumarea participării dumneavoastră pe parcursul întregului eveniment, cu excepția cazurilor de forță majoră.
- Acordul dumneavoastră de a  fi înregistrat, fotografiat și filmat în timpul evenimentului și acordul ca aceste materiale să fie publicate în scopuri legate de promovarea și diseminarea rezultatelor, fără a afecta însă imaginea personală sau instituțională (cu excepția cazurilor justificate în care se solicită expres să nu apăreți în aceste materiale).
- Acordul de a fi procesate și prelucrate datele dumneavoastră personale în vederea organizării evenimentului și comunicării legate de acesta.
- Acordul dumneavoastră de a fi contactat prin email sau telefon de către organizatorii evenimentului sau de eventualii auditori.
- Acordul de a fi publicat numele dumneavoastră pe pagina evenimentului la finalizarea procesului de selecție

Rezultatele evaluarii si prezenta la eveniment :
Nume Prenume Status Grupa Prezenta
Agafite Andrei Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Balaș Claudiu Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Bucur Oana-Maria Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Chivu Marian Madalin Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Cristea Madalina Daniela Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Dumitrascu Ionut Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Enescu Vlad George Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Leonardo Dumitrescu Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Mariana Ionela Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
maris cosmin Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Oancea Mihai Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Patrascu Marina Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Prună Cristiana-Anamaria Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent parțial
Pruteanu Rareș Octavian Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Şăulean David Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Simionescu Sara Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Ștefan Ana-Maria Candidatură aprobată Grupa 5 - Solidaritate 2 (facilitatori: Alisia și Marian) Prezent
Anita Gabor Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Badut Alexandru Adrian Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Brana Claudia Cristiana Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Capruci Larisa Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Ciupercă-Mirea Valentina-Iordana Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Costinar Liana Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Doga Nicolas-Andres Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Eliza Hrihorişan Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Giurgiu Andreea Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Goagă Alice Delia Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Hudrea Gabriela Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Mihailescu Ioan Carol Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Minea Maria-Antonia Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Olah Alexandra Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Rotaru Elina Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Sapte Perla Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Simion Mihai-Dumitru Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Tămaș Mădălina Candidatură aprobată Grupa 4 - Solidaritate 1 (facilitatori: Mariann și Florin) Prezent
Arcălean Evelina Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Burci Lucian Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Cojocaru Alexandru Ioan Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Dina Dani Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Dinu Carmen Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Gherghelejiu Diana Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Miron Geanina Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
MIRON IONICA Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Moraru Anastasia Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Negrea Florin Andrei Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Nicolae Andreea Gabriela Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Pistol Roxana Maria Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
RADU CRISTIAN Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
STEFAN ELENA Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Tatarciuc Ioana Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Vatavu Francesca Maria Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
Zoican Eugen Catalin Candidatură aprobată Grupa 3 - Participare 2 (facilitatori: Iuliana și Razvan) Prezent
BINDAR GABRIELA Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Botezan Anamaria Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Bufnila Iulian Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
BURADA Anamaria Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Butusina Cristina Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Conut Christo Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Drăgoescu Iulia-Alexandra Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Ghiurcă Cristian-Alexandru Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Heșfelean Mihaela Maria Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Kiraly Elizabeth Anita Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Leonardo Marincean Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Luță Claudia Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Manolache Alexandru Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Marica Bogdan Călin Vasile Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Moisa Anamaria Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Otelita Gabriela Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Popoaia Cosmina Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Scinteianu Maria Candidatură aprobată Grupa 2 - Participare 1 (facilitatori: Roxana și Elena) Prezent
Cojocari Mihail Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Cucu-Dumitrescu Elvira Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Dascalu Iulia Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Dobre Ruxandra Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Fagadar Claudiu Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Ghiocanu Stefania Cristina Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
griguta nicoleta Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Grosu Marcela Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Hertanu Margareta Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Ionel Bianca-Anastasia Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Macuc Matei Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Micnea Andreea Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Mira Ileana Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Nitipir Simona Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Pindic Radu Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Savuc Denisa Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Tocitu Daniel Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Vilcea Madalina - Georgiana Candidatură aprobată Grupa 1 - Parteneriate (facilitatori: Eugenia și Oana) Prezent
Crainicu Felix Candidatură aprobată - Absent motivat
Ismail Irina Candidatură aprobată - Absent
Macovei Rahela-Maria Candidatură aprobată - Absent
Musat Silviu Candidatură aprobată - Absent
Antonica Monica Candidatură respinsă -
Bogde Andreea Candidatură respinsă -
Boian Alina Candidatură respinsă -
Chavarria Bryan Candidatură respinsă -
Ciobanu Florin Candidatură respinsă -
Dogaru Simona Candidatură respinsă -
Efanova Dana-Nicoleta Candidatură respinsă -
Flavia Cretu Candidatură respinsă -
Iordache Marius-Georgian Candidatură respinsă -
Madalin Banaurs Candidatură respinsă -
Mita Ana-Bela Candidatură respinsă -
Necula Andrei Candidatură respinsă -
Oprea Bianca Ana-Maria Candidatură respinsă -
Oprea Vlad Candidatură respinsă -
Paraschiva Valeria-Maria Candidatură respinsă -
Petculescu Tiberiu Candidatură respinsă -
Radu Cosmin Candidatură respinsă -
Sandu Ion Candidatură respinsă -
Sârbu Elena Candidatură respinsă -
Viorel Matei Candidatură respinsă -
Zsuzssanna Csorba Candidatură respinsă -
Alistar Sebastian Listă de rezervă -
Hegyi Maria Listă de rezervă -
Linte Maria Listă de rezervă -
Popescu Stefan-Bogdan Listă de rezervă -
Raducan Elena Listă de rezervă -


Adaugat de: Andrei Popescu
Termen de înscriere
09 . 01 . 2023
Perioada
26 Ianuarie 2023 - 30 Ianuarie 2023
Loc desfăşurare
Jud. Bucuresti, București, se va anunța ulterior înscrierii
Organizator
ANPCDEFP
Responsabil(i):
Tip eveniment
Curs
Înscriere la eveniment
Termenul de înscriere la eveniment a expirat.
2496 Vizualizări
ULTIMELE EVENIMENTE
Perioada:
20 Martie 2023 - 24 Martie 2023
Loc desfăşurare
Jud. Bucuresti, Online, Online
Perioada:
13 Martie 2023 - 15 Martie 2023
Loc desfăşurare
Jud. Bucuresti, Bucuresti, to be announced to the selected participants
ULTIMELE ştiri
26 Ianuarie 2023

Ne extindem rețeaua de multiplicatori Eurodesk România!

 

11 Ianuarie 2023

Informații cu privire la implicarea organizațiilor din Ungaria în proiectele Erasmus+ si Corpul European de Solidaritate (ESC)

ULTIMELE EVENIMENTE
Perioada:
20 Martie 2023 - 24 Martie 2023
Loc desfăşurare
Jud. Bucuresti, Online, Online
Perioada:
13 Martie 2023 - 15 Martie 2023
Loc desfăşurare
Jud. Bucuresti, Bucuresti, to be announced to the selected participants
ULTIMELE ştiri
26 Ianuarie 2023

Ne extindem rețeaua de multiplicatori Eurodesk România!

 

11 Ianuarie 2023

Informații cu privire la implicarea organizațiilor din Ungaria în proiectele Erasmus+ si Corpul European de Solidaritate (ESC)

 
Acest site foloseşte cookie-uri. Continuarea navigării implică acceptarea lor.
Mai multe informații aici.